Czym się charakteryzują mikroapartamenty – poznaj szczegóły

Rozpoczynając szukanie mieszkania na wynajem lub do kupienia, możesz natknąć się na oferty nieruchomości zwane mikroapartamentami lub mikrokawaelrkami.

Takie małe mieszkania zwykle składają się z jednego pokoju połączonego z aneksem kuchennym i łazienki, a czasem również balkonu. W wielu miastach będziemy mieli również do dyspozycji miejsce parkingowe, piwnicę lub komórkę lokatorską do przechowywania dodatkowych rzeczy, z których nie korzystamy zbyt często. Tego typu mieszkania o metrażu do 25 m2 znajdziemy na rynku nieruchomości w większości miast na terenie całego kraju.

Komfortowe mikroapartamenty są zaprojektowane tak, aby zmaksymalizować przestrzeń życiową na metr kwadratowy bez poświęcania udogodnień. Mikrokawalerki stają się coraz bardziej popularne nie tylko dlatego, że pozwalają zaoszczędzić na kosztach eksploatacji lokalu i pomieścić więcej mieszkań w dużych miastach, ale również dlatego, że minimalizm i życie na małej powierzchni bez zbędnych przedmiotów staje się pożądanym sposobem życia dla wielu osób, zwłaszcza młodych, studentów i osób wyjeżdżających za pracą do innego miasta.

Dlaczego mikroapartamenty są tak popularne?

Mikroapartamenty to małe mieszkania, które zwykle zajmują powierzchnię od 18 do 25 metrów kwadratowych i są mniejsze niż większość mieszkań typu studio czy kawalerka. Jest to odpowiednie mieszkanie dla osoby, która chce mieć własną przestrzeń, jednak nie stać jej na zakup czy wynajem większego mieszkania, lub nie pozwala na to sytuacja życiowa. Często studenci lub samotne osoby pracujące decydują się na zakup lub wynajem mikrokawalerki, ponieważ nie potrzebują więcej miejsca.

Mikroapartamenty stają się coraz bardziej powszechne i pożądane ze względu na to, że mieszkania są bardzo drogie, trudno dostępne w popularnych lokalizacjach. Oznacza to, że duże miasta, zwłaszcza te z dynamicznie rozwijającą się populacją, to miejsca, w których na rynku z dużym prawdopodobieństwem spotkasz małe powierzchnie na wynajem czy zakup. Ze względu na wysokie koszty utrzymania, duże miasta są najlepszymi lokalizacjami na wynajem mieszkań o wielkości do 25 metrów kwadratowych.

Czym się charakteryzują mikroapartamenty - poznaj szczegóły

Wygodnie urządzone mikroapartamenty

Tanie i komfortowe niewielkie mieszkania mogą być wygodnie urządzone, sprawiać wrażenie większych niż w rzeczywistości. Wynajęcie lub zakup mikroapartamentu może być najlepszym sposobem na znalezienie mieszkania w większym mieście, w popularnej lokalizacji, gdzie trudno jest znaleźć większe mieszkanie lub jest ono poza twoim przedziałem cenowym. Decydując się na mikrokawalerkę, możesz mieszkać bliżej centrum miasta lub popularnej okolicy, w której inaczej nie mógłbyś znaleźć mieszkania dla siebie.

Mieszkanie na mniejszej przestrzeni może być wyzwaniem. Chociaż koszty utrzymania lokalu o małym metrażu są korzystne, ważne jest, aby zaakceptować fakt, że twoja przestrzeń życiowa będzie bardzo mała. Nie da się w mikroapartamencie zmieścić wielu rzeczy, warto zatem wybrać meble i wyposażenie, które jest niezbędne, aby oszczędzić przestrzeń i nie mieć wrażenia bałaganu. Jeśli małe mieszkanie jest przeznaczone dla jednej osoby, z pewnością nie potrzebuje ona tylu przedmiotów, co dwie.

Warto również poszukać małego taniego mieszkania z balkonem, który można zabudować, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń. Przestronny balkon może dodać więcej przestrzeni życiowej do mikroapartamentu. Pozostawienie otwartych drzwi w ciepły dzień może sprawić, że mieszkanie wyda się większe, podobnie jak wygospodarowanie odrębnej przestrzeni na zewnątrz do spotkań lub relaksu. Możemy również wybrać mieszkanie z antresolą, gdzie urządzimy sypialnię, będziemy mieć więcej miejsca do przechowywania.

Mikroapartamenty na wynajem lub do kupienia

Mikroapartament to również świetna nieruchomość inwestycyjna. Możemy mieszkanie wynająć lub korzystnie sprzedać w przyszłości. Małe mieszkania są niedrogie w utrzymaniu, również koszty remontu będą znacznie niższe niż w przypadku większego mieszkania z kilkoma pokojami. Koszt zakupu materiałów, takich jak panele, płytki i farba, jak również koszty robocizny będą niewielkie. Dlatego możemy mikrokawalerkę komfortowo wyposażyć w wysokiej jakości umeblowanie i sprzęty, aby mieszkanie było atrakcyjne, zachęciło potencjalnych kupujących czy osoby zainteresowane wynajmem.

Szczególną popularnością cieszą się mikroapartamenty w dogodnych lokalizacjach, blisko centrum miasta, uczelni, miejsc biznesowych. W ten sposób mamy wszędzie blisko, do pracy czy restauracji, sklepów. Takie tanie mieszkania są chętnie wybierane przez osoby młode, studiujące lub pracujące, zatem łatwo będzie je w przyszłości sprzedać z zyskiem lub oferować na wynajem.

Na rynku nieruchomości znajdziemy również oferty, takie jak udział ze wskazaniem na lokal, czy mieszkanie na udział. Oznacza to, że staniemy się współwłaścicielem budynku gruntowego wielolokalowego. W ten sposób możemy zainwestować pieniądze na mieszkania do wynajęcia, o ile podpiszemy stosowną umowę z pozostałymi współwłaścicielami budynku. Nie oznacza to jednak, że stajemy się właścicielem konkretnego lokalu, możemy dysponować swoimi udziałami w nieruchomości.