Jak odzyskać należności od dłużnika?

Problemy ze ściągnięciem długów mogą dotyczyć się bardzo wielu firm, niekiedy są to pieniądze, których nie możemy odzyskać za wykonane usługi czy też dostarczone towary.

Wówczas oczywiście polskie prawo daje nam możliwość dochodzenia naszych praw co do zapłaty. Możemy skorzystać z drogi sądowej, lub też wynająć firmę windykacyjną.

Jak odzyskać należności od dłużnika?

Dlaczego warto skorzystać z usług firmy windykacyjnej?

Firmy chcące odzyskać należności mogą obecnie skorzystać z drogi sądowej, jednak warto pamiętać, iż może być to bardzo długotrwały proces. Często odzyskanie nawet małej kwoty może trwać rok czasu. Jednak nie zawsze droga tego rodzaju okazuje się skuteczna. Kiedy nie udaje się wyegzekwować należności, doświadczona firma windykacyjna może sądownie starać się odzyskać pieniądze. Czasem może zdarzyć się, iż samo wynajęcie firmy windykacyjnej spowoduje, iż nasz dłużnik nie będzie chciał narażać się na problemy, będzie wolał załatwić sprawę polubownie. Naturalnie windykacja może polegać również na bezpośrednim kontakcie z daną osobą. Negocjatorzy z firm windykacyjnych mogą spotykać się z osobami, które muszą zwrócić pieniądze, mogą przedstawić realny plan spłaty, który przewiduje przykładowo rozłożenie długu na raty.

Z pewnością taka forma może być korzystna dla wielu dłużników, którzy będą mogli spłacać zadłużenie w małych comiesięcznych ratach. Pozwoli im to uniknąć drogi sądowej, co mogłoby spowodować dodatkowe koszty, narażenie również firmy na straty wizerunkowe. Oczywiście firmy windykacyjne często zatrudniają prawników, którzy będą mogli skutecznie negocjować, będą wiedzieli jak działa prawo w zakresie egzekwowania należności od firm. Warto skorzystać z tej drogi jeżeli widzimy szansę na skłonienie dłużnika do oddania nam długu.

Oczywiście windykacja jest to proces, w którym możemy liczyć na odnalezienie dłużnika, jeżeli przykładowo zlikwidował on firmę czy zmienił adres. Następnie może być to próba negocjacji, polubownego załatwienia sprawy, w innym wypadku można wystąpić na drogę sądową, gdzie z pewnością prawnicy zatrudnieni w firmie windykacyjnej pomogą nam w załatwieniu sprawy jak najszybciej.