USB standard przesyłu danych

USB jest jednym z najpopularniejszych rodzajów łączenia się z komputerem, w ten sposób możemy przesyłać dane.

Standard ten został wprowadzony w 1996 roku, miało to na celu ułatwienie łączenia komputera z różnego rodzaju urządzeniami peryferyjnymi. Z pewnością wiele zalet, jakie niesie ze sobą USB, powoduje iż możemy obecnie korzystać z niego podłączając bardzo wiele różnych urządzeń. Z pewnością za jego zaletami są niskie koszty wdrożenia, łatwość użytkowania, obecnie producenci komputerów, peryferiów czy też telewizorów wykorzystują standard USB, który pozwala na przesył danych, odczytywanie i zapis na dyskach przenośnych.

USB standard przesyłu danych

Podstawowy typ USB A i rożne warianty wtyczek

Podstawowym standardem jest USB typ A, jest to wtyczka niesymetryczna, którą włożymy tylko w określonym położeniu. Obecnie USB możemy znaleźć w wersji 3.1, w tym przypadku transmisja danych możliwa jest do prędkości 10 GB na sekundę. Oczywiście pierwsze wersje USB czyli 1.0 oraz 2.0 były nieco wolniejsze, obecnie nowe standardy wypierają je, dzięki czemu możemy przesyłać szybko duże ilości danych. Dodatkowo możemy znaleźć także USB typ B, jest to rodzaj złącza USB, które spotykamy przykładowo w drukarkach, posiada ona kwadratowy kształt z dwoma ściętymi rogami, dzięki czemu nie będziemy mogli włożyć wtyczki nieprawidłowo.

Najnowszym standardem jest USB typ C, jest to wtyczka o końcówce symetrycznej, dzięki czemu możemy ją włożyć z obu stron. Obecnie jest ona z coraz częściej spotykana w przypadku smartfonów, różnego rodzaju urządzeń przenośnych, aparatów fotograficznych. Dodatkowo coraz więcej producentów płyt głównych, laptopów wykorzystuje ten standard, dzięki czemu będziemy mogli łatwo podłączać wiele urządzeń. Dodatkowo może obsługiwać także alternatywnie Display port oraz HDMI do przesyłania obrazu i dźwięku. Naturalnie w starszych telefonach możemy spotkać standard mini i micro USB, które zasadniczo podobne są do zwykłego kabla USB, jednak są dużo mniejsze i spłaszczone, tak aby dobrze pasowały do wąskich urządzeń.

W przypadku łącza usb typu a 3.0 warto zwrócić uwagę, iż posiada on niebieski element, który będzie odróżniał go od wolniejszych portów. Oczywiście jest to uniwersalny wtyk, dodatkowo czasem łącze USB 3.0 jest oznaczane jako SuperSpeed lub SS. W tym przypadku przepustowość wynosi do 5 GB na sekundę.