Kto może otrzymać kredyt hipoteczny?

Ubiegając się o kredyt hipoteczny należy przygotować się, iż zgodnie z rekomendacją komisji nadzoru finansowego banki oczekują, iż kredytobiorca będzie posiadał 20% wartości nieruchomości.

Jest to wymóg który w pewnym sensie zabezpiecza banki przed ryzykiem. Zatem jeżeli ubiegamy się o kredyt hipoteczny, powinniśmy posiadać środki własne, często będzie to przykładowo 80 000 czy też 100 000 złotych w przypadku mieszkania. Oczywiście mogą być to większe kwoty, jeżeli będziemy chcieli zakupić dom jednorodzinny. Zatem powinniśmy zebrać odpowiednie środki na start, niekiedy możemy znaleźć także instytucje finansowe prywatne, które oczekuję wpłaty na poziomie 10% wartości kredytowanej nieruchomości.

Kto może otrzymać kredyt hipoteczny?

Co będzie wymagane aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Jeżeli zgromadzimy kwotę odpowiednią aby ubiegać się o kredyt, wówczas powinniśmy poszukać banku w którym możemy liczyć na opłacalne raty, niskie oprocentowanie oraz niskie dodatkowe koszty związane z kredytem. W tym przypadku będziemy chcieli obliczyć całkowite koszty kredytu bankowego, zatem będzie to oprocentowanie, różnego rodzaju opłaty, oraz koszty ubezpieczenia. Oczywiście banki ubezpieczają kredyty hipoteczne, dzięki temu są zabezpieczyć się przykładowo przed utratą pracy przez osobę która bierze kredyt. Mogą być to różne ubezpieczenia, ubezpieczenie osoby, która bierze kredyt w związków przykładowo z chorobą.

Koszty związane z kredytem mogą znacznie się od siebie różnić, warto zatem przeanalizować koszty w różnych bankach, dzięki czemu znajdziemy ofertę kredytową która najmniej będzie obciążała nasz budżet. Naturalnie wyliczenie kredytu nie zawsze jest łatwe, nie zawsze bank może przedstawić nam dokładną kwotę bez wydania pozytywnej opinii o przyznaniu kredytu wraz z odpowiednimi wyliczeniami. Możemy oczywiście skorzystać z usług doradcy kredytowego, który będzie wiedział w jaki sposób banki naliczają opłaty, w których z nich możemy liczyć w danej chwili na najbardziej korzystny kredyt.

Należy pamiętać iż kredyt hipoteczny to kredyt celowy, który przeznaczamy na zakup konkretnej nieruchomości. W tym przypadku przedstawiamy także niezależną wycenę, wycenę może także przeprowadzić bank przed przyznaniem kredytu. Jest to kredyt na wiele lat, niektóre banki udzielają kredytów nawet na 35 lat, w przypadku młodszych osób.